foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

„Náchod z ptačí perspektivy“, tak nazvali žáci II. třídy Zemanovy školy vyučování dne 9.5.2018.
Za celý školní rok jsme získali už tolik poznatků o Náchodě, že na dnešní dopoledne jsme se opravdu těšili. Vyučování proběhlo trochu netradičně. Opustili jsme školní lavice a vydali se na náchodský zámek. Ve středu máme dějepis a o náchodském zámku jsme se již něco ve škole slyšeli. Hodně jsme si povídali i o Náchodě a jeho okolí. Víme, kdo jsou Trčkové z Lípy, O. Piccolomini, "zimní král" Fridrich Falcký.
Při cestě na zámek jsme se zastavili na náchodském Karlově náměstí, kde kůň Fridricha Falckého ztratil podkovu, když "zimní král" opouštěl Náchod. Dnes si každý na podkovu jde šlápnout. Proč? Údajně to přináší štěstí, tvrdí někteří náchodští občané.
Náchod a jeho okolí jsme si prohlédli trochu jinak. Narostla nám křídla, zdolali jsme schody na zámeckou věž.
Nešli jsme na prohlídku jednotlivých zámeckých okruhů, chtěli jsme si prohlédnout Náchod a jeho okolí "očima ptáků", kteří nám v tomto ročním období zpříjemňují svou přítomností ráno každého dne.
Prohlédli jsme si nejen Náchod a jeho významné  dominanty, viděli jsme celé Náchodsko od Krkonoš po Orlické hory.
Pro někoho to byl opravdu zážitek vidět Náchod trochu jinak. A aby toho nebylo málo, šli jsme se podívat také do hladomorny a sklepení.
Se zámkem jsme se rozloučili zastávkou v Piccolominské zahradě, kde jsme pozdravili také Ludvíka a Dášu, medvědy, které zde návštěvníci zámku obdivují. Plni dojmů jsme se vraceli zámeckou alejí do školy.

 

Copyright © 2023 Praktická škola, Základní škola a Mateřská škola Josefa Zemana, Náchod. Všechna práva vyhrazena.